شما باید بدانید که چگونه تلویزیون خود را به درستی تمیز کنید. چرا که تمیز کردن نادرست تلویزیون احتمالا می تواند منجر به آسیب زدن به دستگاه شما شود. چه آن که یک تلویزیون جدید خریداری کرده باشید و یا آن که یک تلویزیون قدیمی داشته باشید، این روزها به دلیل قیمت بالای خرید تلویزیون جدید، نگهداری صحیح از تلویزیون اهمیت زیادی دارد.

همچنین تمیز کردن تلویزیون فقط به خاطر مسائل بهداشتی نیست. این کار به شما اطمینان می دهد که لایه های گرد و غبار روی صفحه نمایش شما، مانع از دیدن تصاویر دقیق و زیبا نمی شوند و تجربه دید مبهمی را برای شما ایجاد نخواهند کرد. حتما دیگر نیازی به گفتن نیست که اثر انگشت بر روی صفحه تلویزیون چقدر می تواند شما را آزار دهد و تصاویر را تار کند.

علاوه بر این، فقط نمایشگر تلویزیون نیست که باید تمیز شود. دریچه ها و توری های بلندگوها نیز با توجه به وجود جریان مداوم هوا و گرد و خاک، اغلب غبار می گیرند و کیفیت صدای آن ها کاهش می یابد.

اما چگونه می توان تلویزیون خود را بدون آسیب رساندن به قطعات یا صفحه نمایش تمیز کرد؟

در این مقاله می خواهیم بفهمیم که روش های تمیز کردن تلویزیون چیست و چگونه تلویزیون خود را پاک کنیم تا آسیب نبیند.

1.تلویزیون را خاموش کنید

تلویزیون را خاموش کنید

پیش از هر اقدامی تلویزیون را خاموش کنید. با این کار باعث جلوگیری از آسیب رسیدن به دستگاه خود می شوید. پس از خاموش کردن کمی صبر کنید تا دستگاه خنک شود و سپس فرآیند تمیز کردن را آغاز کنید.

2.از پارچه بدون پرز استفاده کنید

وقتی مدت زمان زیادی در طول روز یا شب به صفحه تلویزیون نگاه می کنید، مهم است که مطمئن شوید گرد و غبار یا هر نوع کثیفی دیگر مانعی برای دیدن تصویر نیست.

بهتر است از یک پارچه ای که پرز نمی دهد استفاده کنید. زیرا این نوع پارچه ها در هنگام استفاده، روی سطح تلویزیون شما، الیاف باقی نمی گذراند. چرا که پراچه هایی که پرز می دهند، کار شما را سخت تر کرده و پرز را نیز به کثیفی تلویزیون اضافه می کنند. همچنین با استفاده از پارچه های بدون پرز، الکتریسیته ساکن ایجاد نمی کنید. برای این منظور می توانید از پارچه هایی که برای تمیز کردن عینک استفاده می کنید و یا پارچه های میکروفیبر که به طور اختصاصی برای تمیز کردن صفحه نمایش طراحی و تولید می شوند، استفاده کنید.

نگران این موضوع نباشید که آیا تلویزیون شما با دیگر تلویزیون ها فرق دارد یا نه.

صرف از نوع تلویزیون ( LCD ، LED، OLED یا QLED) و یا اندازه تلویزیون (32،40، 42، 65 و …) تمام تلویزیون ها به طور یکسان تمیز خواهند شد و صفحه نمایش شیشه ای مشابهی دارند.

هر کاری که می کنید، پاک کردن تلویزیون را در نیمه راه متوقف نکنید، چرا که تمیز شدن نامناسب و ناهموار تلویزیون حتی از گرد و غبار هم بدتر است. در این حالت بعضی از قسمت های صفحه نمایش نسبت به قسمت های دیگر کثیف تر و تارتر است و صفحه تلویزیون بسیار زشت به نظر می رسد.

3.به راحتی از مایعات استفاده کنید

به راحتی از مایعات استفاده کنید

اولین نکته ای که باید به یاد داشته باشید آن است که از هرگونه اسپری، آب یا محلول تمیز کننده مستقیماً بر روی صفحه استفاده نکنید.

در صورتی که تلویزیون شما کثیفی های مقاوم ندارد، می توانید تنها از یک پارچه خشک استفاده کنید. اگر تلویزیون بسیار کثیف است، می توانید قبل از پاک کردن آن، ابتدا دستمال خود را با کمی آب خیس کنید.

برای پاک کردن تلویزیون، نیازی به استفاده از از ماده تمیز کننده قوی نیست. زیرا محصولات تمیز کردن قوی ممکن است سطح تلویزیون شما را خراب کنند و پوشش محافظ را از صفحه های ظریف جدا کنند. اگرچه همه چیز به میزان آلودگی صفحه شما بستگی دارد اما به طورکلی حتی ترکیبات صابون نیز ممکن است برای پاک کردن صفحه تلویزیون زیاد باشند.

همچنین بهتر است از استفاده بیش از حد مایعات یا محلول های مخصوص پاک کننده صفحه نمایش و … نیز خودداری کنید، زیرا مقادیر زیادی این مایعات می تواند در داخل تلویزیون نفوذ کرده و به قسمت هایی از سخت افزار آن آسیب برساند.

بنابراین بهترین گزینه برای تمیز کردن تلویزیون استفاده از دستمال خشک یا کمی نمدار شده به کمک آب یا یک نوع مایع تمیز کننده رقیق و نرم است.

4.پوشش ها و پورت ها

حال که صفحه تلویزیون خود را پاک کرده اید، آیا لازم است بقیه قسمت های تلویزیون را پاک کنید.

پوشش های دیگر قسمت های تلویزیون را به همان روش پاک کردن صفحه تلویزیون یعنی به کمک یک پارچه خشک یا کمی مرطوب تمیز کنید. تمیز کردن سایر بخش ها هیچ ضرری ندارد و حتی حساسیت آن نسبت به پاک کردن صفحه نمایش تلویزیون کمتر خواهد بود.

پورت های فلش خورده و یا پورت هایی که با کابل پوشیده شده اند معمولا نباید هیچ گرد و غباری داشته باشند. اما به طور کلی پورت هایی که غیر قابل استفاده و خالی بوده اند و یا پورت هایی که کاملا پوشیده نبوده اند را می توانید تمیز کنید. برای این کار ابتدا درگاه ها را خالی کنید و سپس به کمک یک فوت آرام، گرد و غبار را از آن خارج کنید.

5.تمیز کردن کنترل تلویزیون

تمیز کردن کنترل تلویزیون

ممکن است کنترل تلویزیون اصلا به چشم نیاید. اما دقت کنید که کنترل نیز یکی از قسمت های تلویزیون شما است. کنترل به عنوان دستگاهی که در تنظیمات تلویزیون در منزل بیشترین عملکرد را دارد، در معرض خطر بیشتری برای حضور باکتری ها و دیگر انواع آلودگی ها است. بنابراین تمیز نگه داشتن این بخش تلویزیون نیز اهمیت زیادی دارد.

درست مانند صفحه نمایش تلویزیون، می توانید تمیز کردن کنترل را نیز به کمک یک دستمال خشک انجام دهید. مهم نیست که مایعات به داخل شکاف های کنترل تلویزیون نفوذ کنند تا کنترل تمیز شود. اما اگر فکر می کنید که کنترل بسیار کثیف و آلوده شده، به چیزی بیشتر از یک پارچه مرطوب نیاز ندارید.

برای ایمنی بیشتر و عدم آسیب رساندن به کنترل، ابتدا باتری های کنترل را خارج کنید. سپس یک محلول تمیز کننده الکلی یا الکل را به آرامی بر روی یک پارچه بدون پرز پنبه ای اسپری کنید. سپس پارچه را به خوبی بر روی تمام قسمت های دکمه ها و کناره های کنترل بکشید، تا تمیز شود. دقت کنید که نباید از محلول های بر پایه آب استفاده کنید، چرا که احتمال آسیب رسیدن به قطعات الکترونیکی درون کنترل وجود دارد.

اگرچه این مورد کمتر ضروری به نظر می رسد اما حتی در صورت نیاز، می توانید داخل محفظه باتری کنترل تلویزیون را نیز تمیز کنید.

در نهایت:

با رعایت نکات نه چندان دشوار این مقاله، به راحتی می توانید تلویزیون خود را بدون آسیب زدن به اجزای الکترونیکی داخلی آن، تمیز کنید. اما اگر بر اثر بی احتیاطی آب به قسمت های داخلی نفوذ کرده است، می توانید با تیم تعمیرات تخصصی تلویزیون پاراتک تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *